2011-2012 / Arka gallery

previousnext

Metaphone project exhibited 2011 dec - 2012 jan at Arka gallery in Vilnius, Lithuania. Below you can Lithuanian text.

Metaphone

Projektas – Metaphone – susidedantis iš interaktyvaus aparato, tapybos technikos ir garso meno apraiškų medijuoja meno procesuose ir įtarpina diskursus.

Projekto idėja tikriausiai nėra šviežia, tai amžinos ir begalinės pastangos vizualizuoti garsą šiuolaikinė pasekmė. Projektas yra dedikuotas garso ir spalvos sintezei, tradiciniam santykiui vizualizuojant garsą, tai Igorio Stravinskio ritmo ir spalvos junginiai, Žano Tinguelio mašinerijos kuriančios vaizduojamąjį kūrinį, tik keletas tradicinių įtakingesnių meno ir garso sąsajų.

Kaip ir bene visos interaktyvios medijos, šis projektas komunikuoja apie autorystės praradimą, kūrybinio proceso dalinimąsi, žiūrovo ir dalyvio santykį bei pan., kur šiuolaikinės praktikos tokios kaip miksavimas, atviras kodas, refleksija, ir pan. tampa pilnavertėmis kūrybinių procesų normomis.

Projekto lankytojas, pirmykštis žiūrovas tampa aktyviu proceso dalyviu, piešia vaizduojamojo meno kūrinius pasitelkęs paties kuriamus garsus – sudainuota melodija ar sugrota daina akimirksniu vizualizuojama tapybinėje plokštumoje, dauguma atvejų popieriuje, bei tušo, akvarelės ar akrilo pagalba. Tapybinės technikos įvairuoja popieriaus kokybėje, drėgno paviršiaus apraiškose, dažų konsistencijoje, spalvų gamoje ir jų maišymosi galimybėse, ir pan., kai medijų meno aparato algoritmas išgirstą garsą skaido į dažnius ir verčia spalva. Garso dažnis (aukštumas) yra spalva, kai logaritminė skalė – garsumas (stiprumas) – atitinka diametrą.

Pasyvioje aparato ir žiūrovo sąveikos būsenoje yra generuojami aplinkos garsai. Dokumentiniame vaizdo įraše (video dokumentacija monitoriuje) girdėti aplinkos garsai, paukščių čiulbėjimas, bažnyčių varpai, laivų sirenos, šakučių tarškinimai restorane, ir t.t. Aplinkos mandala – taip projektas buvo pavadintas lankytojų pirmosios parodos metu.

Penki garso dažniai aprėpiantys visą žmogiškosios klausos spektrą yra suskaidyti į 5 lengvai persidengiančius segmentus, kurie automatiškai yra verčiami į penkias spalvas, kurios garsui intensyvėjant būna ryškesnės, generuojama storesnė banguota linija, etc. Svarbi projekto charakteristika yra mechaniniai trikdžiai ir natūralūs neatitikimai, priduodantys projektui generatyvios improvizacijos.

Pirmoji projekto dalis, piešiant spalvotas abstrakcijas iš garso impulsų jau yra padaryta, šūsnis tapybos darbų sugeneruota. Antroji projekto dalis – nuskaityti garsu nupieštą piešinį ir jį paklausyti – yra plėtojimo stadijoje. Papildomos galimybės dirbti su garsu performatyviai, bendradarbiaujant su garso menininkais, ar naudoti vaizdo ir foto technikas vizualizuojant projektą – yra atviros vėlesniam projekto vystymui. Taip pat spiralės rašto modelis nėra galutinis, planuose yra sukurti kitas Metaphone šeimos mašinas generuojančias pvz.: spirografo vingius.

Menininkas ir meno projektas čia susilieja į vieną, menininkas Metaphone kuria Metaphone projektą, kuris generuoja Metaphone tapybinius vaizdus.

Metaphone.net – siunčia linkėjimus garso ir vaizdo jungčiai.

+

Paroda „Remix 2011“

Gruodžio 13 d. (antradienį) 18 val. sostinės galerijoje „Arka“ atidaroma paroda „Remix“ (veiks iki 2012 m. sausio 14 d.). Parodos kuratorius – Linas Liandzbergis.
Parodos tema – vizualiosios ir muzikinės kultūros jungtys, simbiozė, atsikartojimo, intepretavimo, kopijavimo, replikos, citatos problemos. Skirtingų kartų ir įvairiausios menininės išraiškos formų astovai čia atlieka tapybos ir muzikos tendencijų analizę, kviečia diskutuoti apie vaizdą ir garsą bei kintančius jų vaidmenis. Tik parodos atidarymo metu bus pristatytas specialiai sukurtas vaizdo ir garso projektas (autoriai - Antanas Kučinskas, Antanas Jasenka, Džiugas Katinas). Parodoje dalyvauja vizualiosios dailės kūrėjai ir kompozitoriai, atlikėjai: Vytautas Vasiliūnas, Kęstutis Vasiliūnas, Julius Pileckas, Židrija Janušaitė, Justas Vaitiekūnas, Džiugas Katinas, Ieva Paltanavičiūtė, Arturas Valiauga, Vygandas Šimbelis, Andrius Miežis, Virginijus Viningas, Linas Liandzbergis, Vygintas Orlovas, Žibuoklė Martinaitytė, Julius Aglinskas, Antanas Jasenka, Antanas Kučinskas, Arkadijus Gotesmanas, Kęstutis Vaiginis, Marius Salynas. Daugelis menininkų kūrė specialiai šiam projektui, arba, remiksavo anksčiau sukurtus darbus, pasitelkdami ir gretindami skirtingas medijas. Muzikoje dažnai girdime apie remiksą,t.y. originalaus kūrinio versiją. Ar taip yra ir su tapyba? Nors dar XX a. antrojoje pusėje Lietuvos dailėje tebebuvo šlovinama modernistinė, t.y. originalumą, savitumą įkūnijanti menininko laikysena, šiuolaikiniame vizualiojo meno pasaulyje remiksas taip pat tapo norma. Pasak parodos kuratoriaus Lino Liandzbergio, ekspozicijoje siekta ne tik filosofinių apibendrinimų, bet ir gana tradicinio, „žemiško“ problemos tyrimo, pasitelkiant stebėtojo požiūrį ir laiko paradoksą. Štai šiuolaikinis žiūrovas tradicine medija sukurtą dailės kūrinį paprastai „suvartoja“, t.y. apžiūri vos per keletą sekundžių. Tuo tarpu kūrybos procesas iš menininko galbūt pareikalavo ne vieno mėnesio ar net metų. Kitaip žvelgiama į judantį vaizdą – jis neretai atrodo patrauklesnis, „įdomesnis“. Tikėtina, kad parodos ekspozicijoje pristatyti vaizdo ir garso remiksai pritrauks žiūrovo dėmesį kiek ilgesniam laiko tarpui. Tuo tarpu kompozitorius Julius Anglinskas teigia, kad šiuolaikinio kompozitoriaus ir klausytojo santykis taip pat diktuoja savas taisykles: kūrėjas priverstas komponuoti taip, kad melodija, individualus stilius netaptų galvosūkiu, bet būtų kuo greičiau atpažįstamas.

previousnext
Arka gallery
Arka gallery
Arka gallery
Arka gallery